Entertainment

Počasí: Varování meteorologů před mrazem! Teploty kolem nuly hrozí až do pondělního rána!

Na většině území Česka se mohou do pondělního rána objevit přízemní mrazíky, které mohou poškodit nesklizené plodiny, zejména rajčata nebo dýně. S teplotami pod nulou by měli zemědělci a zahrádkáři počítat dnes a zítra ráno, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornění před mrazem platí professional všechny regiony v průběhu celého dnešního dne, až do zítřejšího rána. Meteorologové doporučují zakrýt zeleninu a nízké rostliny například světlou netkanou textilií.

Přízemní mrazíky meteorologové zaznamenali i první říjnový den. Například v Doksanech na Litoměřicku spadla teplota u země až na minus 4,5 stupně Celsia, v Plzni-Bolevci byly čtyři stupně pod nulou a v Prostějově minus tři stupně. Teploty v tento den ráno klesaly poměrně nízko díky kombinaci jasné noční oblohy a zeslábnutí větru. Ve dvou metrech nad zemí, kde se teplota standardně měří, bylo většinou mezi pěti a jedním stupněm nad bodem mrazu.

O přízemním mrazu se mluví v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod nulu, zatímco dva metry nad povrchem zůstává nad nulou. “Protože ok nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak jsou, až na výjimky, minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dvou metrů. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů,” uvedli meteorologové.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button