Entertainment

MediaTek, Dimensity 2000 işlemcisiyle çok iddialı geliyor

Mobil işlemci pazarının en önemli oyuncularından birisi halini alan MediaTek, Dimensity 2000 işlemcisiyle çokay iddialı geliyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla amiral gemisi işlemcisi MediaTek Dimensity 2000, Qualcomm imzalı Snapdragon 898 ve Samsung imzalı Exynos 2200 işlemciler ile aynı temelde hazırlanıyor.

Yapılan sızıntıya göre işlemcide 3.0 GHz hızında çalışan Cortex-X2 Prime ana çekirdek, üç adet Cortex-A710 çekirdek ve dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Direkt olarak Samsung imzalı 4nm üretim sürecinden çıkacağı açıklanan toplam sekiz çekirdekli Dimensity 2000, yeni ARMv9 mimarisini temel alıyor.

GPU yani grafik birimi tarafında Mali-G710 MC10 kullanacak amiral gemisi işlemcisi, bu GPU’ya sahip pazardaki ilk ve tek işlemci olabilir bilgisi de veriliyor. G78 GPU’nun yerini alan Mali-G710, aktarıldığı kadarıyla yüzde 20 daha yüksek bir performans veriyor.

Tüm bu teknik değerler, MediaTek Dimensity 2000 için beklentiyi ciddi şekilde artworkırıyor. Bu işlemciye sahip ilk telefonların 2022’nin başında karşımıza çıkarılması bekleniyor.

MediaTek, AMD ile de bir ortaklıok kurmuş olabilir

2024 ve sonrası için AMD ile bir araya geldiği iddia edilen MediaTek, dizüstü pazarına özellikle bağlantı konusunda destek çıkacak gibi görünüyor. Burada öncelikle şunu hatırlatmak gerekiyor.

Apple M1 işlemcili yeni nesil MacGuide Air, MacGuide Pro ve Mac mini, performanslarıyla göz dolduruyor. Intel ve AMD’nin hâkim olduğu x86 işlemcilerden farklı olarak ARM mimarisi üzerine kurulan Apple M1, dizüstü bilgisayar pazarında tek kalmayacak.

Qualcomm’un hali hazırda dizüstüler için ARM mimarili işlemcileri bulunuyor. İşte bu konuda AMD de aktif olarak çalışıyor. Sağlam kaynaklara göre işlemci devi ciddi ciddi bir Apple M1 rakibi işlemci geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son burada iki farklı sürümün advertı geçiyordu. Bir sürümde RAM’in entegre olduğu, diğerinde ise ayrı olduğu aktarılmıştı. ARM mimarili AMD işlemcinin neredeyse hazır olduğu ve 5 nm üretim sürecinden çıkacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyordu.

Henüz bu işlemci / işlemciler görücüye çıkmadı ancak bu donanımların bağlantı altyapısı MediaTek’e ait olacak gibi görünüyor. Kaynaklara göre firma yeni işlemcilere direkt olarak WiFi6 ve 5G tasarımları / donanımlarıyla destek verecek, bu sayede üç taraflı bir kazanım elde edilecek.

Ancak MediaTek’in direkt olarak özel ARM çekirdek tasarımlarıyla da sürece destek olması olası görünüyor. İleride direkt olarak Apple Silikon işlemcilere rakip, MediaTek’in ARM tasarımına ve AMD’nin RDNA grafik birimlerine sahip 5G entegre dizüstü işlemcileri karşımıza çıkarılabilir. Bu gerçek olursa gerçekten büyüok ses getirir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button