Sports

Pogačar zavŕšil fantastickú sezónu, ovládol ďalší monument

Okolo Lombardska 2021

BERGAMO. Slovinský cyklista Tadej Pogačar triumfoval na záverečnom monumente sezóny Okolo Lombardska. Jazdec tímu UAE Emirates zaútočil v poslednom stúpaní a následne zdolal v šprinte domáceho Fausta Masnadu.

Pretekár tímu Deceuninck – Quick-Step sa dotiahol na Pogačara v zjazde a hoci mu potom nestriedal, v okayľúčovom momente bol slabší než jeho súper. 

Tretí finišoval Adam Yates (Ineos Grenadiers) s mankom 51 sekúnd.

Dvadsaťtriročný Pogačar triumfoval tento rok aj na monumente Liége – Bastogne – Liége a obhájil celkové víťazstvo na Tour de France, kde vyhral aj tri etapy, vrchársku súťaž a stal sa aj najlepším mladým pretekárom.

V mladom veku nazbieral dokopy už 30 víťazstiev.

Slávna klasika “padajúcich listov” patrí už tradične vrchárom a aj 115. edícia Il Lombardia poriadne preverila všetkých cyklistov. Organizátori si pre nich pripravili sedem horských prémií a okolo 4500 výškových metrov. 

V úvodných kilometroch sa únik nevytvoril, vznikol až na prvom stúpaním na Madonna del Ghisallo (8,8 km, 3,9%), keď sa odtrhla desaťčlenná skupina. Jej náskok však početnejší pelotón bezpečne kontroloval. 

Pretekárov dostatočne preverili stúpania Dossena (11,1 km, 6,2%) a Zamba Alta (9,8 km, 3,3%), ktoré nasledovali hneď po sebe. Vysoké tempo si však vyžiadalo “obete” a v hlavnej skupine zostalo už len okolo 60 jazdcov.

Po dvojici kopcov nasledoval 15 km dlhý zjazd, na ňom prišlo okay pádu dvojice favoritov Alexeja Lucenka (Astana) a Davideho Formola (UAE Team Emirates).

V záverečných 45 kilometroch čakali na cyklistov stále dve stúpania, ktoré mohli rozhodnúť o osude pretekov. Najprv náročné Passo di Ganda (9,3 km, 7,1%) a štyri kilometre pred páskou Colle Aperto (1,3 km, 7,2%).

Na Passe udávali rýchle tempo najmä jazdci Ineosu, ktorému viacerí nestačili. Medzi nimi boli aj talentovaný Belgičan Remco Evenepoel, víťaz z roku 2018 Thibaut Pinot či niekdajší víťaz Vuelty Simon Yates.

Na čele bol aktívny dvojnásobný víťaz podujatia Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo), prvý nástup mu nevyšiel, druhý už áno a krok s ním udržali len Pavel Sivakov (Ineos), Romain Bardet (DSM) a Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates).

Potom prekvapil všetkých slovinský dvojnásobný víťaz Tour de France, ktorý sa vydareným útokom vydal na 35 km dlhé sólo do cieľa.

Skupina favoritov nespolupracovala a Pogačarov náskok sa zvyšoval. To vyprovokovalo Masnadu, ktorý sa vydal zo skupiny stíhať lídra. V klesaní potvrdil svoje zjazdárske kvality a napokon Slovinca dosiahol.

Následne mu odmietal striedať, pretože v skupine favoritov bol naďalej úradujúci majster sveta Julian Alaphilippe. Ten sa však podobne ako Primož Roglič, Adam Yates či Michael Woods nedokázali vedúcej dvojici priblížiť. 

O víťazovi nakoniec rozhodol špurt, v ktorom Pogačar potvrdil, že okrem výborného vrchára má aj výbušnosť a domácemu Masnadovi nedal šancu. Z druhej skupiny finišoval najlepšie Yates.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button