Entertainment

Android kullanıcılarını hedef alan FluBot merkezli yeni malware

Android kullanıcılarını hedef alan, FluBot merkezli yeni bir malware saldırısı daha gündemde yer alıyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.

Cert NZ tarafından bulunan yeni malware, kişilerin telefonlarına kargo takip odaklı bir metin mesajı üzerinden giriş yapmaya çalışıyor. Süreçte kişilere gelen kargo takip mesajı üzerinden bir uygulamanın indirilmesi isteniyor ya da “telefonunuza FluBot malware’i bulaştı, temizlemek için güvenlik güncellemelerini yükleyin” uyarısı çıokayıyor.

Eğer kişiler bu güvenlik güncellemesi ya da kargo takip odaklı hazırlanan uygulamalarından birisini telefonlarına indirirse, zararlı yazılım hedefine ulaşmış oluyor. Bu zararlı yazılım arka planda çalışarak türlü türlü dolandırıcılıokay, hırsızlıokay ve şantaj işlemlerinde görev yapıyor.

Şimdilik İspanya, Almanya, Polonya, Macaristan, Birleşik Krallıokay, İsviçre, Avustralya ve Japonya‘da görülen ancak hızlı şekilde yayıldığı aktarılan bu yeni malware, yüksek ihtimalle yakında Türkiye’de de görülmeye başlanacaktır.

Buna karşı olarak herkesin çokay dikkatli olması gerekiyor. Android telefonlara güvenlik güncellemeleri metin mesajı ya da bir bildirim üzerinden gelmiyor, Play Store dışından da helloçbir uygulamanın telefonlara yüklenmemesi gerekiyor.

Malware konusunda resmi market Play Store içerisinde dahi sorunlu uygulamalar çıkabiliyor. Bir uygulamayı yüklemeden önce mutlaka yorumlarına bakmak gerekiyor.

Android

Android için güvenlik tarafında en son GriftHorse gündem olmuştu

Zimperian Labs tarafından tespit edilen onlarca farklı uygulamada GriftHorse advertı verilen bir trojan yer aldığı ortaya çıktı. Bu trojan üzerinden kişilerin aylıokay 42 dolarlıokay servislere haberi olmadan abone edildiği aktarıldı. Bu uygulamaların hemen hepsi Play Store’dan silindi ancak buradakilerin telefonlardan manuel olarak silinmesi de gerekiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu indirme rakamlarına göre sıralanan aşağıdaki uygulamaların eğer yüklendiyse telefonlardan manuel olarak silinmesi gerekiyor. Ayrıca bu uygulamaların üçüncü parti Android marketlerde yer almayı sürdürdüğü de aktarılıyor. Bu açıdan çokay dikkatli olmak gerekiyor.

Kayıp Samsung cihazları bulmak için yeni yol

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button